Stworze. Przygody prosto ze słowiańskiej mitologii

Jak zapewne niektórzy z Was już słyszeli, niedługo na Wspieram.to ruszy kampania gry planszowej „Stworze”. Najwyższy więc czas abyśmy jako jej twórcy, co nieco o niej Wam opowiedzieli. W naszej grze wcielać się będziecie w Stworza – istoty ze słowiańskich legend i ludowych podań. Chcemy zabrać Was do ich Krainy, abyście poznali tamtych ludzi, ich problemy i radości, a przede wszystkim żebyście poznali jej władców, panów i patronów. Na kartach postaci znajdziecie między innymi Leszego, Rusałkę, Licho, Bagiennika i inne Stworza, o których być może w dzieciństwie opowiadały Wam babcie, czy dziadkowie.

Od Waszej dobrej lub złej woli niejednokrotnie zależeć będzie ludzkie szczęście i\oraz ludzki los. Wasze działania, sama Wasza obecność wzbudzać będzie wśród miejscowych strach lub przychylność.

Stworza to istoty mityczne,  łatwo je było obrazić i bardzo trudno obłaskawić. Przede wszystkim zaś były zazdrosne o cześć i ofiary składane innym demonom przez okolicznych mieszkańców. Nieważne, czy ludzie będą się danego Stworza bali, czy też będą chwalić jego imię oczekując korzyści, najważniejsza żeby tylko robili to na cześć właśnie jego jedynego. Niech jego miano wymawiają najczęściej, nie ważne czy w przerażeniu, czy z wdzięczności. Niech wiedzą, że tylko jemu warto jest składać ofiary, tylko on może odczynić zły los. To on jest Opiekun Krainy.

O ten właśnie tytuł walczyć będą między sobą Stworza w naszej grze.

Pomysł na grę narodził się kilka lat temu. Dużo wcześniej okazało się, że ulubionymi bajkami naszego dzieciństwa nie były wcale dzieła braci Grimm, czy Andersena. O wiele bardziej wciągały nas i pobudzały naszą wyobraźnię stojące w domowej biblioteczce i wielokrotnie czytane zbiory bajek i klechd: cieszyńskich, śląskich, kaszubskich. To w nich był ten niesamowity i specyficzny urok, który porywał nie tylko dziecięce umysły w krainę marzeń. Rok temu zadaliśmy sobie  pytanie: A może by tak zrobić grę o słowiańskich Stworzach? Lubimy te historie i lubimy gry planszowe, to co się może nie udać?  🙂

A jak wygląda sama rozgrywka?

W swojej rundzie nasze Stworze porusza się po mapie/planszy, odwiedzając wioski, wzgórza, jeziora i lasy, starając się przy tym wykonać szereg zadań oraz pomagać lub szkodzić mieszkańcom Krainy. Każde pojawienie się naszej postaci, każde jej działanie wywołuje u ludzi Strach lub Przychylność, a umiejętne wpływanie na ludzkie odczucia jest jedną z dróg do zwycięstwa.

Zwycięzcą zostaje ten gracz, który jako pierwszy wykona wszystkie Misje ze swojej, odmiennej dla każdego Stworza talii Misji. Gra przeznaczona jest dla 3-5 graczy.

Na koniec kilka słów o nas. Jesteśmy małą inicjatywą wydawniczą, która działa wspólnie od 2016 roku. W skład zespołu wchodzi 9 osób w tym dwóch projektantów mechaniki gier, 2 ilustratorów, 2 grafików, 2 rzeźbiarzy i specjalista od marketingu. Wszyscy na różnych etapach naszych karier zawodowych stykaliśmy się z projektowaniem/ilustrowaniem oraz składem na potrzeby różnych projektów (gry komputerowe, gry fabularne, gry planszowe). Pomysłodawcą gry „Stworze” jest Patrycja Tkaczyk, głównym projektantem mechaniki Grzegorz Arabczyk, a ilustratorem Marcin Adamski, a reszta składu wspiera nas dzielnie w promowaniu gry i dopieszczaniu każdego jej elementu.

Poniższe grafiki prezentują dwie pełne, wcześniej niepublikowane karty postaci.

Historyczne zdjęcie z testów na pierwszym modelu 🙂