“Pocket Imperium”. Kieszonkowe 4X

GFP nie próżnuje. Jeszcze nie skończyła się kampania “Mistfall”, gry przygodowej osadzonej w świecie fantasy, a już rozpoczyna się start nowego, równie ciekawego projektu, gdzie gracze zdobywać będą cały kosmos. “Pocket Imperium” to tytuł, którego nie powinno zabraknąć na pólkach fanów sci-fi. Jego główną zaletą jest to, że łączy w sobie lubiane w grach o znacznie większej skali 4X (exploring, expanding, exterminating, exploiting) z krótkim czasem rozgrywki – trwa ona zazwyczaj nie więcej niż 45 min. GFP cały czas stara się brać pod uwagę przede wszystkim potrzeby graczy, czyli ich oczekiwania wobec tytułów, które są już dostępne na rynku gier planszowych, jak i tych, które dopiero mają się na nim pojawić. Właśnie dzięki temu zdecydowaliśmy się na udostępnienie Wam możliwości odkrycia ogromnego potencjału w tym małym, “kieszonkowym” imperium.

“Pocket Imperium” to gra strategiczna, która została ufundowana poprzez kampanię na Kickstarterze. Zebrała prawie cztery razy więcej pieniędzy, niż wymagał projekt. Niedługo potem ufundowany został również dodatek Prosperity (również dostępny na wspieram.to). To mówi samo za siebie. Liczymy, że w Polsce uda nam się osiągnąć cel i nasza kampania odniesie sukces.

Celem naszej kampanii jest zebranie 12 500 zł i wydanie gry w polskiej wersji językowej. Chcielibyśmy, by gra była dla Was atrakcyjna pod względem finansowym i dlatego zdecydowaliśmy się na powiększenie pudełka i zastąpienie drewnianych elementów żetonami. Zmniejszy to koszt gry prawie o połowę, lecz nie zmieni to wyglądu gry, jak i radości płynącej z rozgrywki. Zgodnie z naszymi planami gra powinna trafić w ręce wspierających w maj 2016 r.

Opis projektu:
Najpierw zbieramy graczy. Najlepiej 2-4 osoby w wieku od 12 lat. Tłumaczymy zasady, a zajmuje nam to nie więcej niż 5 min. Przygotowanie do gry trwa 3 minuty. Następnie budujemy wspaniałą flotę, podbijamy niesamowite tereny i toczymy epickie bitwy w przestrzeni kosmicznej. A wszystko to dzieje w najwyżej 3 kwadranse na planszy składającej się z kilku kafelków złożonych z hexów.

“Pocket Imperium” to gra 4X. Jest to zazwyczaj cecha dużych gier, w których mamy za zadanie rozwijać całe cywilizacje i toczyć nieskończenie skomplikowane kampanie wojenne. Jest to również cecha gier przede wszystkim długich. Natomiast w tym przypadku rozgrywka trwa, nie 8 godzin, lecz 40-50 minut, a wszystko to mieści się nie w wielkim nieporęcznym pudle, ale w małym kieszonkowym pudełeczku.

Pocket Imerium PL 3D zawartosc male

Grę rozpoczynamy od stworzenia swojej galaktyki. Na środku ustawiamy planetę główną, czyli Tri-Prime, a następnie dołączamy do niej w sposób losowy pozostałe segmenty, które składają się na planszę. Ciekawostką jest nie tylko przyjemna losowość w tworzeniu tego małego kosmosu, lecz także możliwość tworzenia alternatywnych kształtów planszy dostępnych w instrukcji. Teraz pozostaje jedynie przygotowanie okrętów galaktycznych, które mają nieść przez galaktykę dalsze opowieści o naszej rasie.

Każdy gracz dostaje trzy tak zwane command karty , które ustawia w dogodnej dla siebie kolejności. Są to: EXPAND – rozwój, rozrost floty, EXPLORE – odkrywanie bezkresów kosmosu czyli ruch statków po mapie i EXTERMINATE – atak czyli bezpośredni wpływ na rozwój innych graczy… Tylko od nas zależy, na co zdecydujemy się najpierw. Nie ma tutaj przypadku. Jednak musimy pamiętać, że kiedy pozostali gracze wybiorą w tym samym momencie identyczną kartę, nasze szanse na wygraną maleją, ponieważ efekt generowany przez kartę proporcjonalnie maleje np. ruch, który zamierzaliśmy wykonać (EXPLORE) zamiast docierać o trzy hexy od miejsca startu, dotrze jedynie o dwa.

EXPLOIT jest fazą, która decyduje o losie naszych galaktycznych podróżników, to w niej podlicza się punkty. Każdy z graczy ma możliwość wybrania sektora galaktyki, który jest dla niego najbardziej lukratywnym kąskiem. Planety, na których dotarcie poświęciliśmy wiele statków podróżując przez mroki kosmosu, teraz mogą nam oddać swoje bogactwa. Planety te mają poziomy i pod warunkiem, że są odkryte przez nasze jednostki, dają nam ilość punktów równą swojemu poziomowi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli przeciwnik w wybranym przez nas sektorze również odkrył planety to też otrzymuje za nie punkty. Wyjątkowym ruchem jest zajęcie centralnej planety, czyli Tri-Prime. Gracz, który przetrwał batalię o ten właśnie sektor nie dostaje za niego punktów. Może za to wybrać jeden dodatkowy sąsiadujący sektor, aby z niego czerpać “surowce” – a tak naprawdę punkty….

“Pocket Imperium” łączy w sobie minimalizm wyglądu z wysoką grywalnością, strategię z konfrontacją i, co najważniejsze, niewielki rozmiar z ogromnym potencjałem. Wiele trybów gry, losowo generowana plansza i mnogość taktyk prowadzących do zwycięstwa gwarantuje dobrą zabawę na wiele godzin, podzielonych na przyjemnie krótkie rozgrywki.

PROSPERITY

Pocket Imperium: Prosperity” dodaje kolejny element strategii: Od teraz będziesz musiał tak prowadzić swoje imperium aby wykorzystać nowe pojawiające się zmiany w całej galaktyce. Na początku rozgrywki gracze kładą karty Prosperity wewnętrzną stroną karty w dół. Karty tez oznaczają nowe wyzwania wraz z nagrodami dla tych, którzy postanowią się z nimi zmierzyć.

Po każdej rundzie, następna karta Prosperity jest ujawniana, która zezwala jednocześnie graczom na zajęcie konkretnego systemu, wezwania floty lub przejęcie planety głównej (Tri-Prime) – nagrodą za każdy z ruchów są dodatkowe punkty zwycięstwa.

Mam nadzieję, że ten opis gry był na tyle interesujący, że zasiałem w Was chęć posiadania naszej nowej gry. Jeżeli tak, to gorąco zachęcam do kupienia jednego z dostępnych pakietów. Uwaga:  niektóre z nich są atrakcyjne, ale ograniczone czasowo.

nagrody

Kampanie wydawnicze tego typu, jak wiecie cechują się podobnie jak kosmos “nieokreślonym końcem”, czyli to tylko od Was zależy na jakiej kwocie zakończymy zbiórkę i jak na jej końcu będzie wyglądała zawartość pudełka. Zaczynamy tak:

streach

Pamiętajcie, wspieranie jest sexy, nawet bardzo, a w tym wypadku jest także bardzo logiczne. Mamy nadzieję, że gra, w której nie szczęście, a taktyka wpływa na zwycięstwo, również przypadnie Wam do gustu.

0 Udostępnień