“Bitwy Polan”. Karciany wehikuł czasu

Czy myślałeś kiedyś jak wyglądało życie przeszło 1000 lat temu? Ciągła walka o dominację, o ziemię, o skarby – można rzec o wszystko, co tylko można sobie wymarzyć i zdobyć. Razem z grą Bitwy Polan przeniesiecie się do czasów, gdy nie było na mapach Polski, a nasze ziemie zamieszkiwały plemiona. Wcielicie się rolę dowódcy, który by pokonać przeciwników musi nie tylko stworzyć armię, ale też podkładać przysłowiową nogą pozostałym graczom.

Gra Bitwy Polan, to niesamowita karcianka, z którą… dobra, dobra. Skończmy z tą pompatycznością i przejdźmy do tego, co tak naprawdę interesuje każdego gracza.

Kilka lat wstecz, razem z grupą przyjaciół poszukiwaliśmy gry, która nie dość, że byłaby ciekawa, to umożliwiała zabawę większej liczbie graczy. Znaleźliśmy kilka pozycji, ale najbardziej przypadła nam do gustu stara, poczciwa kanasta. Graliście w nią kiedyś? To gra nieco spokrewniona z Remikiem. Nikomu z nas się nie nudziła, a czas spędzony przy niej pędził jak szalony. Niedzielne popołudnia należały do niej i nawet nie wiedzieliśmy kiedy robiła się późna godzina i trzeba było zbierać manatki by się wyspać do szkoły lub pracy. Pomyślicie ile można grać jedną grę? Można, zwłaszcza kiedy wzbogaca się grę o dodatkowe zasady i kolejne karty. Jednak ludzie podorastali, pozakładali rodziny i jakoś ten nasz team spotyka się rzadziej. Chciałbym przekazać więc Wam naszą spuściznę ubraną w całkiem nową szatę graficzną.

Pomysł opublikowania gry w formie drużyn wojów powstał, gdy zbliżała się 990 rocznica koronacji Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Pochodzę z tych okolic, więc z temat był mi dobrze znany. Spotkało się to z aprobatą miejscowych władz oraz licznych stowarzyszeń regionalnych. Projekt w pierwotnej wersji nosił nazwę “Dagome Iudex”. Gra spotkała się z dużym zainteresowaniem – świadczy o tym między innymi to, że potrzebny był dodruk gry. Jednak nie wszyscy mieli sposobność zagrania w naszą wersję gry. Poza tym każde kolejne rozdanie skutkowało kolejnymi pomysłami w stylu: to można by było jeszcze ulepszyć. I proszę bardzo! Oto jest gra Bitwy Polan.

Celem gry jest uzyskanie przez gracza jak największej liczby punktów honoru. Można je otrzymać głównie dzięki tworzeniu układów .Jednak układ układowi nie równy. Liczy się ilość zebranych kart w układzie, jego rodzaj oraz obowiązujące premie lub nałożone kary. Gra dzieli się na rozdania i kończy w momencie przekroczenia 1000 punktów honoru.

Gra dedykowana jest tak naprawdę graczom w prawie każdym wieku. Testy gry pokazały, że bawi zarówno osoby w podeszłym wieku, średnim ale nastolatków. To czyni z niej grę, która sprawdzi się jako źródło rozrywki w gronie rodziny i przyjaciół.

opakowanie

Już 17 października ruszamy z kampanią na Wspieram.to i mamy nadzieję, że nasza gra dzięki niej zostanie wydana. Oczywiście wszystko jest w Waszych rękach, dlatego poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o akcji oraz instrukcję gry, żebyście nie musieli kupować przysłowiowego kota w worku 🙂

Instrukcja:

Do pobrania (PDF, 3.45MB)

Szczegóły:

  • Nazwa gry: Bitwy Polan
  • Autorzy: Magdalena i Dominik Płóciennik / wydawnictwo MDP Design
  • Typ gry: strategiczna gra karciana
  • Termin kampanii na Wspieram.to: 17 października 2016 r.
  • Fanpage: Bitwy Polan – gra karciana