Karty w TOP Kitchen – dla głodnych sukcesu! Karty akcji

TOP Kitchen to kulinarna gra planszowa dla 2-4 graczy, którą jeszcze do 12 października możecie znaleźć na portalu wspieram.to i przyczynić się do jej wydania. Ogólny opis gry możecie przeczytać w naszym pierwszym wpisie. Opublikowaliśmy też opis talii kart menu oraz przypraw – w poprzednim artykule. Tym razem zaś prezentujemy Wam obszerną talię kart akcji.

O typach kart występujących w TOP Kitchen dowiecie się również z recenzji Gambita, którą serdecznie Wam polecamy:

Karty akcji

W talii kart akcji w grze TOP Kitchen znajdziecie cztery typy kart: Natychmiast, Incydent, Deser, Ulepszenie kuchni. Każdą z nich można zagrać na trzy sposoby, co daje graczowi wiele możliwości i pozwala na podejmowanie decyzji. Co za tym idzie – żadna z kart akcji nie pozostanie bezużyteczna w grze.

Chef TiKej przypomina – karty akcji w TOP Kitchen zawsze można zagrać na jeden z trzech sposobów:

  • zagrać z ręki dla jej podstawowego efektu (opis na środku karty),
  • zainwestować dla punktów prestiżu na koniec gry (duży pomarańczowy kotylion u doły karty),
  • sprzedać za 2 TK (odrzucić kartę dla zysku w postaci waluty).

Szefowie kuchni – podejmujcie rozważne decyzje!

Dobieranie kart następuje w Fazie I – Organizacja. Na początku każdej rundy gracze dopełniają swoją rękę do limitu (5 kart). W pierwszej rundzie po prostu dobierają po 5 kart, a w kolejnych uzupełniają rękę o odpowiednią liczbę. Po zapoznaniu się ze swoimi kartami akcji gracze mają jeszcze możliwość jednokrotnej wymiany dowolnej liczby tych kart (np. odrzucając dwie karty, w to miejsce dobiera się dwie nowe).

Rodzaje kart akcji

Karty Natychmiast to zestaw zielonych kart, dających graczowi jednorazowe bonusy. Zagrywając je dla efektu gracz otrzymuje pomoc Rezolutnego Sous Chef’a czy Zdolnego praktykanta. Otrzymuje wsparcie od Znajomego dostawcy lub wygrywa Konkurs kulinarny. Bonusy te wpływają pozytywnie na rzuty kośćmi, dają dodatkowe składniki czy podnoszą zasobność portfela. Pudełko zawiera 20 kart natychmiast.

natychmiast

Incydenty to purpurowe karty negatywnej interakcji. Można je zagrać na przeciwnika, aby popsuć jego plany. W jego restauracji może pojawić się Niecierpliwy klient lub Krytyk kulinarny, a w spiżarni zaskoczony może napotkać Szczury! Karty te mogą utrudniać rzuty kośćmi, pomniejszać czy psuć zasoby gracza. Takich kart jest tylko 12, więc jest to bardziej smaczek niż rdzeń gry.

incydent

Beżowe karty Deseru to prawdziwa bomba pyszności, które niejednokrotnie mogą ocalić gracza. Karty te można potraktować jako małe potrawy i ugotować je, tak samo jak karty Menu – rzucając odpowiednim zestawem kości składników podczas Fazy III – Gotowanie. W wypadku sukcesu gracz otrzyma 3 punkty prestiżu oraz zarobi 1 TK. Karty te mają jednak jeszcze dodatkową funkcję – chronią przed Incydentami. Odrzucenie z ręki Deseru pozwala graczowi uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zagranej na niego karty Incydentu. Dodatkowo karty te zagrane podczas gotowania mogą dać nam więcej czasu (tur rzucania) na przygotowanie cennych dań z menu gracza. W grze występuje 12 deserów.

desery

Karty Ulepszeń kuchni to zestaw sprzętów kuchennych, które mogą stanowić cenne wyposażenie kuchni gracza. Kotły i garnki, Komora chłodnicza czy Piec konwekcyjny z grillem świetnie sprawdzają się w każdej restauracji. Za karty te należy zapłacić (każda z nich kosztuje 3 TK), ale za to raz zakupione Ulepszenie pozostaje na stole już do końca gry i zapewnia stały bonus – np. ułatwia rzuty kośćmi wskazanych składników, umożliwia przechowywanie kości na kolejną rundę czy daje dodatkowe możliwości zdobywania punktów prestiżu. Takich kart jest najwięcej – aż 32.

ulepszenia-kuchni

Zagrywanie kart akcji

Karty akcji zagrywać można w Fazach II i III (Zakupy oraz Gotowanie). Ulepszenia kuchni można nabywać wyłącznie w Fazie II – Zakupy. Karty zagrane dla efektu odrzuca się na stos kart odrzuconych, a nabyte Ulepszenia kuchni pozostawia się odkryte obok Planszy gracza.

Sprzedanie kart akcji następuje poprzez odrzucenie karty i dobranie 2 TK do zasobów gracza. Karty zainwestowane natomiast trafiają zakryte pod Planszę gracza. Schowane w ten sposób punkty prestiżu będą stanowić sporą pulę dodatkowych niejawnych punktów, które gracz otrzyma na koniec gry, gdyż każda karta Ulepszeń kuchni warta jest 3 punkty, karty Natychmiast oraz Incydent dają po 2 punkty, a Desery – jeden. To zawsze od decyzji gracza zależy w jaki sposób zagra daną kartę – w zależności od sytuacji w danej rundzie niektóre karty akcji sprzeda, innych użyje dla ich efektu, a część ręki zainwestuje.

27

Każdy może przyczynić się do wydania TOP Kitchen!

Do 12 października na Wspieram.to trwa kampania gry TOP Kitchen. Wszyscy możecie przyczynić się do zrealizowania tego prawdziwie autorskiego projektu – bez Was on nie powstanie! Zbieramy fundusze na wydanie gry – realizacja projektu będzie możliwa dzięki Waszemu zakupowi gry w przedsprzedaży. Zachęcamy do zajrzenia na stronę kampanii – liczymy, że dopełnicie brakujące procenty 😉

Zapraszamy do śledzenia bieżących informacji na facebook’owej stronie projektu.