Nadchodzi „TOP Kitchen” smakowita gra, w której i Ty możesz zostać szefem kuchni

Prezentujemy Wam TOP Kitchen – smakowitą grę planszowa o gotowaniu, zarządzaniu kuchnią i menu w eleganckich restauracjach. Powstała ona z pasji do planszówek oraz tematyki kulinarnej autora – Mariusza Milewskiego. Po ponad rocznych testach i spotkaniach z graczami oraz bardzo pozytywnym odzewie, podjęliśmy decyzję o wzięciu przyszłych losów gry w swoje ręce i wydaniu jej ze wsparciem graczy.

Comber jagnięcy, stek z tuńczyka czy homar w sosie ziołowym? A do tego szczypta szafranu, trufli czy wanilii? – w naszej kuchni oferujemy wyłącznie najlepsze dania i niezapomniane smaki / Chef TiKej

Tak narodziła się kulinarna planszówka przeznaczona dla od 2 do 4 osób, dla graczy w wieku od 12 lat – TOP Kitchen. Każdy wciela się w niej w rolę szefa kuchni, a następnie rywalizuje ze współgraczami o to, czyja restauracja zdobędzie największy prestiż. W grze tworzy się wykwintne dania i kupuje niezbędne do ich przyrządzenia składniki oraz przyprawy w emocjonującej walce o jak najlepsze ceny.

Po skompletowaniu produktów można nabyć przydatne ulepszenia kuchenne. Następnie wszyscy przystępują do gotowania potraw z napływających od klientów restauracji zamówień. Szykowanie dań odbywa się poprzez radosne rzucanie kośćmi i modyfikowanie wyników. Nad losowością jednak można zapanować dzięki talii kart akcji, zmuszającej graczy do podejmowania nie łatwych czasem decyzji. Można zagrywać natychmiastowe bonusy, psuć szyki przeciwnikowi incydentami, rozbudowywać zaplecze gastronomiczne kuchni czy inwestować karty dla późniejszych zysków. Każdy decyduje, jaka opcja będzie dla niego najbardziej korzystna, a szef z największą liczbą zdobytych punktów prestiżu wygrywa.

TK panorama Karty Menu i Spice

Jak wygląda rozgrywka?

Rozgrywka w TOP Kitchen oddaje etapy pracy szefów kuchni, dlatego każda runda dzieli się na 3 fazy. Po pierwsze następuje „Organizacja”  – w tej fazie porządkujemy elementy gry, rozdajemy karty akcji, pobieramy stałe wpływy pieniężne, a także wybieramy z kart menu potrawy, które będą zamawiane w naszej restauracji w tej rundzie.

Następnie przygotowani do pracy szefowie kuchni wybierają się na „Zakupy”. W tej fazie najpierw ustalamy kolejność graczy poprzez licytację w ciemno, a następnie wszyscy szefowie kuchni kupują naprzemiennie produkty w Markecie. Najważniejszym zadaniem jest zakupienie wymaganych dla potraw składników oraz przypraw. W tej fazie również można wybudować ulepszenia kuchni.

TK panorama Plansza Marketu

Ostatnia faza to „Gotowanie” – do każdego szefa kuchni spływają zamówienia od klientów i następuje przyrządzanie potraw. Wszyscy po kolei rzucają na patelnię kośćmi (reprezentującymi odpowiednie dla konkretnego dania składniki) próbując wyrzucić potrzebny sukces. W tym etapie następuje również walka z czasem – na tabeli gotowania szefowie zarządzają zamówieniami, na które czekają klienci. Jeśli wszystko się uda, zbieramy punkty prestiżu oraz zarobek.

Na każdą rundę w grze składają się te trzy fazy, a rundy są powtarzalne. To, że każda z nich stanowi zamkniętą całość daje również możliwość zadecydowania przed grą, jaki czas chcemy poświęcić na daną rozgrywkę. TOP Kitchen trwa zatem od 2 do 4 rund w zależności od tego, na jaką ich liczbę zdecydują się gracze.

TK panorama Plansza Gracza

Co się składa na grę?

TOP Kitchen to gra, w której zawarliśmy sporo komponentów, dzięki czemu rozgrywka jest zróżnicowana i ciekawa. W pudełku znajdziecie:

  • 150 kart – w tym 60 kart menu, 15 kart przypraw i 75 przeróżnych kart akcji
  • 90 kości w siedmiu kolorach reprezentujących podstawowe grupy składników kulinarnych
  • dużą planszę Marketu, oraz 4 mniejsze plansze dla każdego z graczy przedstawiające kuchenny blat
  • patelnię z tworzywa służącą za tackę do rzutów oraz znacznik aktywnego gracza
  • ponad 50 żetonów waluty, znaczniki graczy, rundy, stojaki na karty, instrukcję itp.

13912495_1771866986361639_232705989388515810_n

Każdy może przyczynić się do wydania gry!

12 września na Wspieram.to wystartuje kampania gry TOP Kitchen. Już za miesiąc możecie przyczynić się do zrealizowania tego prawdziwie autorskiego projektu – bez Was on nie powstanie! Będziemy zbierać fundusze na wydanie gry, szykujemy już dla Was nagrody za wsparcie projektu, a przede wszystkim będziecie mogli zakupić grę w preorderze. Zakreślamy tę datę w kalendarzach 🙂

Więcej o mechanice i poszczególnych elementach przedstawimy Wam w kolejnych wpisach dotyczących gry. Tymczasem zapraszamy do śledzenia bieżących informacji na facebook’owej stronie projektu, do dyskusji na forum Gry-planszowe.pl oraz do aktywności na stronie gry na BGG.

12957691_1725347891013549_2422241899503661503_o

pic3134735.jpg