Karty w TOP Kitchen – dla głodnych sukcesu! Karty menu i karty przypraw

TOP Kitchen to kulinarna gra planszowa dla 2-4 graczy w wieku od 12 lat, którą już od 12 września będziecie mogli znaleźć na portalu wspieram.to i przyczynić się do jej wydania. Ogólny opis gry możecie przeczytać w poprzednim wpisie. Tym razem zaś prezentujemy Wam dwie talie kart, które stanowią trzon kulinarnej przygody.

Zanim zaczniecie czytać obejrzyjcie jeszcze nasz filmowy zwiastun dla zaostrzenia apetytu.

Karty menu

Przede wszystkim to karty potraw, czyli 60 kart menu. Druga talia to wzmocnienia smaku przygotowywanych dań, czyli 15 kart przypraw. To właśnie na kartach znajdziemy informację o tym, jakie potrawy nasza restauracja będzie serwowała swoim klientom, spragnionym kulinarnych doznań.

menu

Dziś Chef TiKej poleca nowości w menu:
Gęś nadziewaną śliwkami i kasztanami z kaszą jaglaną,
Stek z tuńczyka z limonką i jarmużem na soczewicy,
Przegrzebki na figach z natką pietruszki,
Mix sałat z mandarynką, oliwą i karmelizowaną pszenicą.

Karty menu mają brązowy rewers i zawierają następujące elementy:

  • nazwa potrawy (różnorodne wykwintne dania, godne najlepszych szefów kuchni),
  • wymagana liczba kości i rodzaje składników (różnorodne produkty kulinarne zapewniają bogactwo smaków),
  • wymagana suma na rzutach podczas gotowania (rzucania kośćmi – składniki trafiają na patelnię, ale czy na pewno uda się je przyrządzić?),
  • nagroda za ugotowane danie w postaci punktów prestiżu i pieniędzy (wydane potrawy to satysfakcja dla szefa kuchni i zadowolenie klientów),
  • nazwa przyprawy (dopasowana karta powiększy prestiż za wzmocnienie smaku potrawy).

przyklad-menu

W menu restauracji mogą pojawiać się dania różnego typu – potrawy mięsne, rybne czy z owocami morza, a także dania wegetariańskie. Gracze wybierają je w pierwszej Fazie gry (Organizacja), w której każdy otrzymuje pięć losowo rozdanych kart. Następnie szefowie kuchni zostawiają do ugotowania co najmniej po 3 potrawy. W kolejnych fazach muszą zakupić odpowiednie składniki oraz podjąć próbę ugotowania każdego z pozostawionych dań (uwaga – nieugotowane potrawy odbierają 4 punkty prestiżu, niezadowolony klient wychodzi z restauracji…).

Karty przypraw

Dodatkowo, aby wzmocnić smak potrawy można dopasować do karty menu odpowiednią kartę przyprawy. Każda z nich pasuje do czterech różnych dań. Karty przypraw zawierają:

  • nazwę i ilustrację przyprawy (aromatyczne, słodkie, pikantne…)
  • informację o dodatkowych 4 punktach prestiżu (połączenie przyprawy z pasującą potrawą wyjątkowo przypada do gustu klientowi!),
  • informację o tym ile punktów jest warta przyprawa niezużyta do końca gry (2 punkty prestiżu).

spice

Bogactwo smaków i różnorodność w grze

W każdej rozgrywce szefowie kuchni inaczej kreują swoje menu. Zawsze też zmieniają się karty przypraw, których używa się 2-3 na rundę (w zależności od liczby graczy). Powoduje to różnorodność nie tylko w ramach różnych gier, ale także jednego spotkania, ponieważ w każdej rundzie można przyjąć inną kulinarną strategię.

W pierwszej rundzie szefowie rozkręcają dopiero swoje restauracje i gra się talią startową menu (symbol czapki szefa w rogu karty). Natomiast od drugiej rundy do menu trafiają potrawy standardowe, nieco trudniejsze – ale przynoszące więcej prestiżu i wyższe zyski. Dodatkowo talię menu skaluje się w zależności od liczby graczy, wszystkich kart używa się w rozgrywce na 4 osoby, a jeśli gra mniej osób, to część kart jest odrzucana do pudełka (symbole “3”, “4” w rogu karty).

3

Każdy może przyczynić się do wydania TOP Kitchen!

Już 12 września na Wspieram.to wystartuje kampania gry TOP Kitchen. Wszyscy możecie przyczynić się do zrealizowania tego prawdziwie autorskiego projektu – bez Was on nie powstanie! Będziemy zbierać fundusze na wydanie gry, szykujemy już dla Was nagrody za wsparcie projektu, a przede wszystkim będziecie mogli zakupić grę w preorderze. Zakreślamy tę datę w kalendarzach 🙂

W kolejnym wpisie zaprezentujemy następne elementy i mechanikę gry. Tymczasem zapraszamy do śledzenia bieżących informacji na facebook’owej stronie projektu, do dyskusji na forum Gry-planszowe.pl oraz do aktywności na stronie gry na BGG.

12pic3134735.jpg