Achaja – figurka i karta z tytułową księżniczką (patronat medialny)

Wprawdzie podczas samej rozgrywki nie kierujemy Achają, ale w grze nie mogło jej przecież zabraknąć. Tytułowa postać musiała być w niej umieszczona. Zobaczcie jak udało mi się to rozwiązać, zwłaszcza że na początku nie było to takie oczywiste.

W zasadzie pomysłów na grę miałem w głowie kilka, ale żaden z nich nie był grą skupioną tylko na Achai. Od początku chciałem zrobić grę, która nie zawężała grupy odbiorców tylko do osób znających książkę.

Najbardziej dynamiczną i do tego mocno kontaktową wydała mi się opcja przedstawienia na planszy działań politycznych z jakimi stykają się bohaterowie powieści. Polityka to temat uniwersalny i nie trzeba znać fabuły żadnej książki, żeby móc go poczuć i zrozumieć. Problemem była jednak “zagubiona” gdzieś w mechanice tytułowa księżniczka. Gra o Achai, w której jej nie ma? Tego by mi nie darowano.

Zacząłem ją wprowadzać do gry za pomocą wtrąceń fabularnych. Jej los poznajemy na kartach wydarzeń, a finał gry w postaci objęcia tronu przez gracza najbardziej biegłego w sztuce polityki, może być powiązany z politycznym ślubem księżniczki Arkach.

I w zasadzie wszystko było już w porządku, ale wciąż mi czegoś brakowało. Andrzej Ziemiański w książkach dużo miejsca poświęcił opisom swojej bohaterki. Te obrazy Achai, które wciąż towarzyszą czytelnikowi są czymś charakterystycznym dla tej powieści. I właśnie tej towarzyszącej wciąż plastyczności brakowało mi w grze. Tak zrodził się pomysł na kartę akcji i figurkę pierwszego gracza.

Karta akcji to z jednej strony element mechaniki i pomoc gracza (informacja o spasowaniu i lista dostępnych akcji), a z drugiej wciąż spoglądająca Achaja, która hipnotyzuje nas swoim wzrokiem.

Zupełnie inny sposób zwrócenia na siebie uwagi ma figurka pierwszego gracza. Będzie ona dosyć sporych rozmiarów (maksymalna wysokość 8 cm, szerokość podstawy 5 cm), a widoczna na niej Achaja jasno mówi, kto tu teraz rządzi.

Poniżej widzicie jej pierwszą wizualizację 3D. Co o niej sądzicie? Czy taka figurka Wam się podoba? Czekam jak zwykle na Wasze opinie.

 • Maksymilian Maciejewski

  Wygląda świetnie 🙂
  Figurka będzie pomalowana czy do pomalowania?

  • Do pomalowania. Niestety lub “stety”, jak to woli 😉

  • bigaluk

   Figurka jest ok ale nie powala na kolana. Wymaga dopracowania, na plakacie Ahaja wygląda świetnie tutaj natomiast jest raczej średnio, brakuje choćby takiego elementu jak łańcuch na nodze. Przypomina mi to bardziej słodką dziewczynkę przesiadującą w koszu nad Bałtyckim morzem.

 • Rafał Mordziński

  Figurka rzeczywiście robi wrażenie, właściwie nie wymaga poprawek. Może jedynie zmieniłbym podstawkę na okrągłą, bo kanciasta zawsze trudniejsza do przechowywania i może pokancerować wkładki/karty. Poza tym – świetna!

 • Schen Kajiya

  Jak dla mnie w figurce za mało jest Achai. Brak charakterystycznych cech, jak choćby tatuażu na twarzy, czy może ogona z kociej formy.

  • tatuaż trzeba niestety samemu namalować 😉 (w końcu to tatuaż, a nie coś “wystającego” z twarzy – w sumie nawet nie wiem czy taki poziom szczegółowości jest możliwy do uzyskania)

 • Robert Chudek

  Cóż to za ciuszek na niej? Na grafice wyglądała świetnie właśnie ze względu na brak czegokolwiek na sobie. Jeśli już jakieś ciuchy, to mundur Arkach albo suknia dworska. W tej chwili widzę tam…szelki?
  Plus podbijam prośbę o okrągłą podstawkę.

 • Orson

  Całkiem niezła figureczka. Bardziej jednak bym widział stopę skierowaną w dół umiejscowioną na jednej z czaszek. zaznaczyłem krzyżykami elementy o które mi się rozchodzi.

 • Krzysztof