Achaja – figurka i karta z tytułową księżniczką (patronat medialny)

Wprawdzie podczas samej rozgrywki nie kierujemy Achają, ale w grze nie mogło jej przecież zabraknąć. Tytułowa postać musiała być w niej umieszczona. Zobaczcie jak udało mi się to rozwiązać, zwłaszcza że na początku nie było to takie oczywiste.

W zasadzie pomysłów na grę miałem w głowie kilka, ale żaden z nich nie był grą skupioną tylko na Achai. Od początku chciałem zrobić grę, która nie zawężała grupy odbiorców tylko do osób znających książkę.

Najbardziej dynamiczną i do tego mocno kontaktową wydała mi się opcja przedstawienia na planszy działań politycznych z jakimi stykają się bohaterowie powieści. Polityka to temat uniwersalny i nie trzeba znać fabuły żadnej książki, żeby móc go poczuć i zrozumieć. Problemem była jednak “zagubiona” gdzieś w mechanice tytułowa księżniczka. Gra o Achai, w której jej nie ma? Tego by mi nie darowano.

Zacząłem ją wprowadzać do gry za pomocą wtrąceń fabularnych. Jej los poznajemy na kartach wydarzeń, a finał gry w postaci objęcia tronu przez gracza najbardziej biegłego w sztuce polityki, może być powiązany z politycznym ślubem księżniczki Arkach.

I w zasadzie wszystko było już w porządku, ale wciąż mi czegoś brakowało. Andrzej Ziemiański w książkach dużo miejsca poświęcił opisom swojej bohaterki. Te obrazy Achai, które wciąż towarzyszą czytelnikowi są czymś charakterystycznym dla tej powieści. I właśnie tej towarzyszącej wciąż plastyczności brakowało mi w grze. Tak zrodził się pomysł na kartę akcji i figurkę pierwszego gracza.

Karta akcji to z jednej strony element mechaniki i pomoc gracza (informacja o spasowaniu i lista dostępnych akcji), a z drugiej wciąż spoglądająca Achaja, która hipnotyzuje nas swoim wzrokiem.

Zupełnie inny sposób zwrócenia na siebie uwagi ma figurka pierwszego gracza. Będzie ona dosyć sporych rozmiarów (maksymalna wysokość 8 cm, szerokość podstawy 5 cm), a widoczna na niej Achaja jasno mówi, kto tu teraz rządzi.

Poniżej widzicie jej pierwszą wizualizację 3D. Co o niej sądzicie? Czy taka figurka Wam się podoba? Czekam jak zwykle na Wasze opinie.