“Spartakus”. Czy ktoś pytał o polską wersję? A może konkurs?

Na zakończenie wakacji GFP przygotowało dla Was sporą niespodziankę wydawniczą – polską wersję Spartakusa, jednej z najpopularniejszych gier ostatnich lat, prawdziwą legendę wśród polskich (i nie tylko) graczy, jednego z najlepiej przygotowanych friendbreakerów na rynku gier planszowych. Powiemy więcej – w ręce polskich graczy zdecydowaliśmy się oddać pełną, ogromną wersję tej gry. Postanowiliśmy bowiem w jednej akcji przygotować dla Was zarówno wersję podstawową, jak i OBA WYDANE DO TEJ PORY DODATKI DO NIEJ (dodatkowo także karty Rodu Batiatusa, czyli mini-dodatku jako cel). Jeżeli ufundowanie wszystkiego w czasie jednej kampanii się powiedzie, Polscy gracze otrzymują od razu wersję posiadającą wszystkie dodatkowe zasady – tym samym otrzymując niejako wszystkie ulepszenia, które do gry naniesione zostały przez lata (i które ostatecznie zaowocowały oceną 8.0 na BGG!). Tym samym w kampanii udostępniamy możliwość ufundowania zarówno wersji podstawowej, jak i obu dodatków – i tylko od Was zależeć będzie, jak wiele miejsca na półce zajmie Wam seria tych wspaniałych gier!

SPARTACUS BOX new 3D

Dla wielu z Was tekst mógłby się skończyć w tym miejscu – dla tych jednak z Was, którzy Spartakusa w jakiś sposób ominęli lub zaczęli przygodę z planszówkami całkiem niedawno, przygotowaliśmy dalszą część tego tekstu.

(Po krótkiej informacji o grze będą ogłoszone KONKURSY, więc gorąco zachęcamy wszystkich do chociaż przescrollowania w dół 😉

Rynek gier planszowych posiada swoje własne mody, a te mody zmieniają się wraz z potrzebami graczy i w ten sam sposób przez lata zmieniały się podejścia projektantów do tworzenia gier: liczba graczy, tempo rozgrywania tur, złożoność poszczególnych faz i całej rozgrywki – w tym momencie na rynku każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak jeszcze parę lat temu (a w każdym razie nam – starym gamerom – wciąż się tak wydaje) gry planszowe służyły przede wszystkim do spotkań w dużym gronie przy stole na wiele godzin, podczas których gracze wbijali sobie noże w plecy, przeklinali jeden na drugiego i kłócili o każdą bzdurę. Jednym słowem – rywalizacja, rywalizacja i po trzecie: rywalizacja. Gry były długie, skomplikowane i nastawione na bezwzględną walkę, w której zawiązywanie krótkotrwałych i niepewnych sojuszy, ich podstępne wykorzystywanie do realizacji własnych celów oraz sianie chaosu (kiedy ktoś został ostatecznie „oszukany”) liczyły się w grze najbardziej. Podczas tych długich, brutalnych sesji zrywane były wieloletnie przyjaźnie, rozpadały się rodziny i umierali ludzie, a klimat bywał ciężki. Gorzej bywało tylko na weekendowych turniejach w Mario Kart – na całe szczęście mało kto nie tylko w Polsce, ale w całej Europie posiada konsole wielkiego N, a gry należały jeszcze do rozrywki niszowej.

Uwaga! Powyższy wstęp prosimy traktować z lekkim przymrużeniem oka – w rzeczywistości podczas sesji gier nie ucierpieli ani ludzie, ani zwierzęta.

SPARTACUS BOX DODATKI new 3D

Wiele gier bazujących na podstępach, licytacjach i sojuszach do dnia dzisiejszego uchodzi za gry-legendy, z utęsknieniem wielu graczy czeka na nowe edycje. Pod koniec tego okresu na rynku ukazała się gra Gale Force Nine bazująca na pewnym dosyć znanym serialu telewizyjnym pod tym samym tytułem, czyli właśnie Spartakus – i z miejsca stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier 2012 i 2013 roku. Czemu? Z prostego powodu – gra posiadała łatwe do opanowania, lecz rozbudowane zasady, które kręciły się dookoła mechaniki opartej na podstępach, przekupstwach, niepewnych sojuszach i ogólnym rozkręcaniu konfliktów wewnątrz rozgrywki – dopieszczając wszystkie elementy mechaniki do perfekcji. W efekcie otrzymaliśmy grę idealną: potężnego i rozbudowanego friendbreakera opartego na czystej rywalizacji, przeznaczonego dla dojrzałych graczy o mocnych nerwach, którzy gotowi są walczyć o najwyższe stawki w brutalnej i nieprzewidywalnej rozgrywce, w której wszyscy są dla siebie wrogami i tylko czyhają na potknięcie ze strony swojego przeciwników, by zrealizować własne plany – zdobycie punktów wpływów w ilości zapewniającej wygraną. Spartakus ze wszystkimi dodatkami to prawdziwie dopracowana we wszystkich szczegółach gra o przepotężnej zawartości i grywalności – stąd nasza decyzja, by za jednym zamachem dać możliwość wszystkim graczom na skompletowanie całej serii w czasie jednej akcji.

Start kampanii przewidziany jest na 23 września 2016 o godzinie 15.00 (pora, w której gladiatorzy już dawno skończyli rozgrzewkę). Od samego początku wspierać będzie można zarówno wersję podstawową, jak i oba dodatki – a jednym z celów do odblokowania będzie mini-dodatek zawierający karty Rodu Batiatusa (kart poza kampanią dostępne będą do kupienia w cenie około 25-30 złotych).

Karty promo

Niestety – jako wydawcy nie mamy tym razem możliwości dokonywania zmian ani w zawartości gry, ani w grafice – stąd SG do odblokowania będą dotyczyć nie samej rozgrywki, a akcesoriów służących do niej samej. Jednak postanowiliśmy wybrnąć z tego w następujący sposób: DOSTĘPNE CELE ZALEŻEĆ BĘDĄ OD WAS. W komentarzach pod zapowiedzią prosimy, zamieszczajcie swoje propozycje – wszystkim przyjrzymy się z należytą uwagą i postaramy się spełnić, w ramach naszych możliwości, wasze pomysły.

I w końcu zapowiedziany KONKURS 🙂

W trakcie przygotowań napotkaliśmy pewien problem – w jaki sposób przetłumaczyć tytuły tych wspaniałych gier? Doszliśmy ostatecznie do wniosku, że znów poprosimy Was o pomoc. W przypadku Super Motherload odzew i Wasze zaangażowanie było kolosalne – mamy nadzieję, że i tym razem znajdziecie chwilę, żeby spróbować stawić czoła wyzwaniu.

Oryginalne tytuły to:

 • Spartacus: A Game of Blood & Treachery,
 • Spartacus: The Serpent and the Wolf,
 • Spartacus: The Shadow of Death.

Pula nagród dla autorów wybranych przez nas propozycji jest następująca:

 • 3 x Pocket Imperium z dodatkiem Prosperity,
 • 3 x Zestaw kubków z grafikami pochodzącymi z naszych wersji gier z serii Dominion.

Aby otrzymać nagrodę niezbędne jest podanie adresu e-mail w ankiecie on-line, żebyśmy mogli się z Wami skontaktować. Na Wasze propozycje czekamy do 18.09.2016, do godziny 23:59. Zwycięskie wersje ogłosimy za pośrednictwem naszego fanpage’u na Facebooku, najpóźniej do 20.09.2016 roku.

Zapraszamy do zabawy!

 • Rysiek Choiński

  Jako naturalny wydaje mi się cel p.t. organizer, który ogarnie wszystko i dodatkowo zmieści się w pudełku od podstawki. Na rynku są dostępne propozycje od GeekMod i WarBox, dlatego łatwo można znaleźć podmiot do wykonania.

 • Stefan Stefanoski

  Koszulki na kart były by spoko i woreczki strunowe 🙂
  PS
  Kiedyś pisałem do was w sprawie polskiego wydania tej gry cieszę się że się zdecydowaliście mam nadzieje kampania okaże się sukcesem

 • Tomek Skołudek

  Jak już rozpieszczać to na całość. Metalowe monety poproszę 😉

 • Maciej Olejasz

  co do dodatków na SG proponuje:
  – metalowe monety
  – kubeczek na kości do rzucania lub jakas stylowa Dice Tower
  – wypraska na wszystkie elementy (uwzgledniajaca dodatki)
  – płyta ze ścieżką dzwiękowa (elementy walki, okrzyki itp.)

 • Paweł Stępniak

  Kartonowa arena 3d jako wspieram.to exclusive.

 • Michał Nowak

  Co do propozycji celów do odblokowania w kampanii:

  1. Organizer umożliwiający przechowanie w jednym pudle podstawki z dodatkami byłby pięknym celem.

  2. Fajna, klimatyczna tacka do rzucania kośćmi. Przyjemne z pożytecznym.

  3. Koszulki na wszystkie karty

  4. Wersja szalona – jakaś nakładka 3D na arenę 😛

  5. No i ostatnia propozycja – choć może raczej bardziej na dodatek, niż cel kampanii – monetki;) Dajcie możliwość kupna jakiś pięknych, brzęczących metalem rzymskich monet a spełnią się marzenia wielu osób 😀

 • Patrycjusz Dwulicjusz

  Tam chyba powinno być “The Serpents and the Wolf” 🙂

 • Rafał Kozłowski

  Co do tytułów gier to jakoś bardzo bym nie kombinował myślę ze:
  Spartakus :Krew i Zdrada
  Spartakus: Wilk i Węże
  Spartakus: Cień Śmierci