Dominion. Odpowiedzi na ważne pytania kampanii.

Już po starcie kampanii pojawiło się wiele kontrowersji. Mam wrażenie, że powstały one częściowo z mojej winy, przez brak klarownego przekazu. Postaram się na wszystkie pytania i wątpliwości odpowiedzieć.

Dodatki

Duża część graczy, zwłaszcza użytkowników forum gry planszowe, liczy na wydanie dodatków do Dominiona. Chciałbym podkreślić, że jest to również moje marzenie. Jednak jego realizacja zależy głównie od samych zainteresowanych. Dlaczego? Pragnę podkreślić to jeszcze raz – tylko sukces pierwszej kampanii może pociągnąć za sobą kolejne. Jeśli okaże się, że polski rynek nie chce podstawowej wersji gry, to jaki sens ma wydawanie rozszerzeń? Ile z osób deklarujących kupno to zrobi? Na pewno nie wszyscy. Sukces nowej edycji tworzy duże grono nowych fanów –  potencjalnych odbiorców gry. Oni będą podstawową bazą wsparcia kampanii z dodatkami.

Zmiany i kompatybilność

Bardzo dużo osób z tego samego powodu, co o dodatki, pyta o kompatybilność wersji Barda i Games Factory Publishing. Rozumiem, że jest to bardzo ważna sprawa, gdyż jeśli wersje te będą kompatybilne, oznacza to również, że dodatki wydane przeze mnie, będą łączyć się z pierwszymi polskimi wydaniami. Sprawa wygląda następująco – specjalnie zrezygnowaliśmy z nowego tłumaczenia nazewnictwa kart, tak aby wersje współgrały ze sobą. Dodatkowo, mimo nowego logo, na kartach zostanie utrzymane stare – w ten sposób karty nie będą się różniły rewersami i będzie można grać z nowymi dodatkami i starą podstawką. Co zostanie zmienione? Na pewno szata graficzna pudełka (2 cel kampanii), zostanie na nowo przetłumaczona instrukcja, zostaną poprawione teksty na niektórych kartach, tak aby były bardziej precyzyjne. Jest to zresztą kolejny z pomysłów, który padł na forum i uważam, że jest bardzo dobry.

Wspieram.to

Padło sporo pytań o sposób dostawy, a w szczególności o darmową wysyłkę paczkomatem. Nie jest to jedyny możliwy sposób otrzymania gry – w kampanii, za dopłatą, są dostępne również wysyłki kurierem poczty polskiej czy firmą GLS. Są one niestety odpłatne, ale to wynika już z kalkulacji produktu.

Mam wrażenie, że problem został spowodowany w dużej mierze zmianą interfejsu wspieram.to i wiele osób musi się na nowo do niego przyzwyczaić.

Cena sugerowana

Jak wcześniej wspominałem sugerowana cena detaliczna nowej edycji Dominiona to 159,90 zł. Nie wynika to z mojego, arbitralnego przekonania, że taka będzie najlepsza. Wynika to wprost z kalkulacji produktu, gdzie bierze się pod uwagę koszty jego produkcji, magazynowania, tłumaczenia, redakcji, transportu, prowizji wspieram.to, prowizji dystrybutora oraz podatków. Inną kwestią jest to, że na palcach jednej ręki będzie można policzyć miejsca, gdzie gra będzie sprzedawana w takiej cenie. W Polsce jednym z podstawowych instrumentów konkurencji, nie tylko na rynku gier planszowych, jest obniżanie ceny. W związku z tym raczej należy się spodziewać cen oscylujących w okolicach 140 zł plus przesyłka. Dlatego warto też wspierać kampanię – tutaj można zdobyć egzemplarz, z przesyłką, za około 120/129 zł.

Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić wiele niejasnych kwestii. Jak zawsze: jeżeli macie dodatkowe pytania czy wątpliwości możecie je wyrażać w komentarzach, czy to pod tekstami na ZnadPlanszy, czy to na forum gry-planszowe. Zawsze możecie też napisać do mnie na Facebooku. Za każdym razem postaram się wyczerpująco odpowiedzieć na Wasze pytania. W końcu ten projekt jest robiony z myślą o nas – graczach.